Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 28 stycznia 2013

SZYDEŁKOWANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH


Chciałabym  tutaj opisać podstawowe zagadnienia dotyczące szydełkowania dla bardzo początkujących. Na pewno wiele z Was chciało spróbować czegoś nowego, np.: nowej pasji jakim jest szydełkowanie lub robienie na drutach ale nie wie od czego zacząć. Ręcznie robione ubrania dla dzieci i dorosłych, zabawki, biżuteria czy ozdoby domu są teraz bardzo popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich którzy cenią hand made, dlatego coraz więcej osób uczy się tej techniki i tworzy różne cudeńka. W sieci można zaleźć na ten temat wiele ale często są to informacje dla osób, które mają już ogólne pojęcie o dzierganiu.



Osoby które mnie znają wiedzą, że moim pierwszym blogiem jest blog stworzony niecały rok temu i dotyczy on mojej pasji: "MAMA PO GODZINACH - MOJA PASJA".  Ze względu, iż otrzymuje wiele maili z zapytaniami o różne porady, postanowiłam w tym poście udzielić kilka bardzo prostych wskazówek dotyczących jak należy przygotować się do nauki szydełkowania, co mam nadzieję ułatwi i rozjaśni Wam niejasności  i wątpliwości w tej kwestii. Porady te chciałam umieścić tutaj ponieważ mój pierwszy blog traktuję jako zbiór moich prac w którym umieszczam zdjęcia oraz krótkie opisy. Natomiast na tym blogu o testowaniu chcę oprócz porad, opisać gdzie można kupić dobrą i nie drogą włóczkę, jakie szydełko dla początkujących jest wskazane, na jaką lekturę dotyczącej hand made warto wydać pieniądze – czyli wszystko to co przetestowałam własnoręcznie i chcę polecić lub odradzić.

Trudno jest polecać to co jest najlepsze, ponieważ każdy musi sam odkryć to co danej osobie odpowiada, dlatego porady te dotyczą moich własnych doświadczeń z szydełkowaniem.


Zacznę od podstawowego narzędzia jakim jest SZYDEŁKO

Moje szydełka metalowe w rozmiarze 2,5 i 3,5
oraz szydełko metalowe z plastikową rączką - 4,5

Wybór jest ogromny: w rozmiarach szydełka oraz z tego z czego są zrobione. Na początek wystarczy jedno lub dwa szydełka o różnych rozmiarach. Ja zaczęłam od szydełka o rozmiarze 2,5 oraz 3,5 zrobione z metalu. Aczkolwiek dla tych którzy dopiero zaczynają się uczyć polecam szydełka bambusowe lub drewniane, gdyż są bardziej porowate a włóczka tak łatwo nie ześlizguje się (jak w metalowych) i są lekkie co ułatwia naukę dziergania. Zasada dobierania szydełka jest taka: im cieńsza włóczka tym cieńsze szydełko. Co nie oznacza, że nie da się dziergać grubym szydełkiem i cienką włóczką – da się, ale wtedy powstanie wzór ażurowy (czyli taki z dziurkami).
Na szydełkach plastikowych też bardzo fajnie i wygodnie się robi, gdyż są one bardzo lekkie i ciepłe w dotyku, jednak zawiodłam się na takim szydełku, gdyż  w trakcie dziergania splotu dość ścisłego po prostu złamało się i od tej pory używam tylko i wyłącznie metalowych, które zniosą wszystko ;)  Cena szydełek jest nie duża, więc spokojnie można zainwestować w kilka różnych sztuk i spróbować na którym najwygodniej jest dziergać.


KSIĄŻKI dotyczące hand made 

Moja skromna kolekcja książek i gazet

Uzbierałam małą kolekcja poradników i są one dla mnie bardzo pomocne, uważam, że każdy pasjonata powinna mieć choć jedną. Zanim początkujący kupi taki poradnik powinien zastanowić się czy jest sens, bo tak naprawdę osoba która dopiero poznaje tajniki dziergania nie wie czy odnajdzie się w tej sztuce. Dlatego polecam najpierw odwiedzić bibliotekę albo poszperać w Internecie lub spytać babcie czy ma jakieś stare książki lub czasopisma dotyczące dziergania. Technika jest ta sama od wielu lat, zmienia się tylko moda (która często powraca z poprzednich lat). Jeśli zdecydujemy się na zakup poradnika to najlepiej podejść do księgarni zobaczyć daną książkę, w każdej można znaleźć coś fajnego ale także znajdziesz wiele mniej ciekawych projektów, dlatego przed zakupem proponuje najpierw przeglądnąć upatrzony poradnik kartka po kartce i zastanowić się z ilu wzorów jesteśmy w stanie skorzystać. Według mnie najciekawsze są poradniki które są podzielone na działy:  projekty dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Do takie książki będziemy często zaglądać na różnych etapach rozwoju techniki szydełkowania.


WŁÓCZKA - to także podstawa bez której nie powstanie dzieło

W pasmanteriach  jest dostępna cała masa różnych rodzajów włóczek, różnią się grubością, fakturą i różnorodnością. Włóczki przędzie się z włókien naturalnych (wełna, jedwab, len, bawełna, kaszmir, alpaka, angora, moher), syntetycznych ( poliester, akryl, wiskoza, rayon, nylon) oraz włóczek mieszanych (np. wełna z akrylem, wełna z bawełną itd.). Faktury włóczek są różnorodne - od gładkich (np. akryl) po fantazyjne (np. boucle). Do zwykłych czapek używam zazwyczaj włóczek, które zawierają 100% akryl i o grubości zalecanej do szydełka 3-3,5. Jeśli chcę aby czapka czy szal były grubsze używam grubszej włóczki i szydełka. Na początek polecam kupić mały motek o wadze 50g , taka ilość wystarczy aby poćwiczyć technikę szydełkowania nie wydając przy tym dużo pieniędzy. Gdzie najlepiej kupować? Z tym to jest różnie… osobiście odradzam duże Galerie Handlowe w których ceny są ogromnie wysokie, czasem nawet jeden motek może kosztować 3 razy więcej niż kupiony w małej, osiedlowej pasmanterii. Z drugiej strony w małych sklepikach jest mniejszy wybór… Gdy już poćwiczymy i zobaczymy na jakiej włóczce najlepiej się nam pracuje, to według mnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup w Internecie, od producenta lub na allegro, tu wybór jest największy a i cena przystępna.


Przykładowe włóczki z których najczęściej dziergam
Tabela dotycząca nazwy,składu, masy, długości, 
rozmiaru szydełka do danej włóczki
oraz średnia cena - powyższych włóczek (ze zdjęcia)



Nazwa
włóczki

Skład włóczki

Masa/
Długość
włóczki

Zalecany rozmiar szydełka

Średnia cena rynkowa

1
Red Heart baby coats
100% Akryl
50g/192m
Rozmiar 3
6zł
2
Kotek
100% Akryl
100g/ 300m
Rozmiar 3-3,5
8zł
3
Puchata Kotka
100% Akryl
100g/147m
Rozmiar 3-4,5
8zł
4
Elian nicky
100% Akryl
50g/125m
Rozmiar 4
7zł
5
Capri bukla
90% akryl + 10% poliamid
50g/75m
Rozmiar 3,5
5zł
6
Yarn Art Samba
100% poliester
100g/150m
Rozmiar 4-5
8zł
7
Himalaya 1Dolunay
18%akryl+56%poliamid+ 26% wiskoza
100g/200m
Rozmiar 7
10zł
8
Red Heart shimmer
97% Akryl + 3% Metallic poliester
100g/256m
Rozmiar 4
13zł

Oznakowania na włóczce.  

Banderola włóczki

Etykieta włóczki zawiera różne napisy i symbole, które pozwalają nam dokonać lepszy dobór materiału do projektu. Na banderoli podane są informacje: nazwa włóczki (np. Kotek), skład włóczki (np.100% akryl), wydajność włóczki w metrach (np. 300m), waga motka (np. 100g), przepisy które dotyczą prania i prasowania (są to symbole np. zakaz prania, zakaz wyżynania, prać ręcznie w 40 stopniach), rozmiar szydełka i drutów (znak skrzyżowanych drutów a przy nim cyfra, która mówi nam jaki należy użyć rozmiar szydełka/drutów, np. 3-3,5 ), nazwa koloru i numer partii.
Na koniec dodam, że do tworzenia różnych projektów i do ich wykończenia przyda się metr krawiecki oraz igła dziewiarska, która ułatwi nam schowanie wystających nitek.

Życzę wszystkim cierpliwości, wytrwałości i dążenia do ukończenia swoich robótek. Przede wszystkim mam nadzieję, że spędzicie mile czas z szydełkiem i włóczką w reku tworząc wspaniałe cudeńka dla swoich maluchów, dla Was lub dla znajomych. Ręcznie wykonane części garderoby czy prezenty dla innych cieszą i nas i obdarowanych, tak więc szydełka w dłoń i do dzieła ;)



17 komentarzy:

  1. ja mam jedna książkę o robótkach, ale szycie mi lepiej wychodzi, niż szydełkowanie :-) fajnie mieć takie zajęcie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oj fajnie :) Takie dzierganie czy szycie - odpręża i relaksuje!

      Usuń
  2. a mnie zachęciłaś i postanowiłam spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. jejkuuu.....zaadoptuj mnie, bo przenosze się na twój blog!!!! I czekam, czekam, czekam na pierwsze nauki ( dla LAIKA) ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zachęcam Was dziewczyny do prób szydełkowania! I chętnie pomogę - jeśli będę potrafiła ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. jak ty TAKIE czapy robisz, to już umiesz WSZYSTKO :-))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hehhe...Dzięki ale tak nie jest :) Bardzo daleko mi do tego aby umieć WSZYSTKO dziergać na szydełku i drutach ;) Choć bardzo bym chciała!

      Usuń
  6. Jejku ale śliczne te wszystkie czapeczki i bereciki!!!
    Gdzie znajdę wzory jak zrobić zwłaszcza te bereciki dla dziewczynki.

    Proszę o pokazanie ściegów.

    Pozdrawiam Gosia

    OdpowiedzUsuń
  7. Mnie też zachęciłaś do spróbowania, jeszcze dziś kupię sobie szydełko :))) będę oczekiwać na więcej instrukcji!

    OdpowiedzUsuń
  8. Cześć ja też mam problem chciałam zacząć szydełkowanie kupiłam kordonek MAJA 8 65 tex x 2
    50g /340 m w pasmanterii ekspedientka dopasowała szydełko o grubości 1.5 mm nie potrafię sobie poradzić nie wiem czy szydełko nie jest za grube ? naśladując filmiki z YouTube nic nie wychodzi oczka są tak maleńkie że nie potrafię nic zrobić

    OdpowiedzUsuń
  9. Zapraszam Gorąco do Nowo Otwartej "Pasmanterii u Zapolskiej" na Targówku i Reducie (znajdujemy się vis a vis Carrefour) :) DO ZOBACZENIA :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Jak czytam twój wpis to wydaje się ,że to nic trudnego. Znalazłam prześliczne różowe szydełka http://welnabawelna.pl/akcesoria-dziewiarskie .Teraz wiem,że szybko trzeba zamawiać i działać !

    OdpowiedzUsuń
  11. Aratex (http://aratex.pl/pl/o-firmie/) oferuje kontenerową sprzedaż tkanin. Warto im zaufać!

    OdpowiedzUsuń
  12. Dla początkujących to bardzo przydatne informacje. Sama kiedyś tak zaczynałam i jak się tylko chce, to można się wszystkiego nauczyć. Na szydełku można robić przepiękne rzeczy. Też bardzo duży jest wybór włóczek teraz.

    OdpowiedzUsuń
  13. Wpis idealny dla mnie! Dopiero zaczynam swoją przygodę z tym szydełkowaniem, w planie mam zrobić swoje pierwsze skarpetki z wełnianej włóczki. mam nadzieję, że wszystko sie uda :)

    OdpowiedzUsuń