Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 22 września 2013

Aromaterapia z ETJA

Kto z Nas nie stosuje w swoim otoczeniu zapachów, które najbardziej nam się podobają? Aromaterapia przechodzi w ostatnim okresie wielki rozkwit, cieszy się ogromną popularnością, ponieważ stosowane są w niej wyłącznie naturalne i czyste substancje roślinne. Wiele firm kosmetycznych wykorzystuje tą popularność olejków i wypuszczają na rynek nowe produkty o działaniu aromaterapeutycznym. Pojawiają się nie tylko w kosmetykach, ale również w produktach chemii gospodarczej, np. płyn do płukania tkanin. Najczęściej spotykane produkty kosmetyczne wykorzystywane w domowej aromaterapii to olejki do kąpieli, żele pod prysznic zawierające olejki eteryczne. Ponad to firmy mają w ofercie balsamy do rąk i ciała, peelingi myjące, toniki i mleczka do twarzy, oleje do masażu, mydła, szampony z zawartością olejków eterycznych.
Zapach bardzo szybko oddziałuję na nasze samopoczucie. Duży udział na rynku marketingu zapachowego stanowią hotele SPA. W takich miejscach dominują zapachy w typach marketingowych perfum, będące luksusem, jak również zapachy cedru czy zielonej herbaty, które mają wpływ na samopoczucie gości hotelowych.

Dziś przedstawię Wam dwa produkty firmy Etja, są to:


Produkt: Olejek eteryczny Lawendowy 
Producent: Etja
Masa: 10ml
Cena: 7,20 zł       






Produkt: Olej z Pestek Moreli
Producent: Etja
Masa: 50ml
Cena: 8 zł
      






 
 
Od producenta:
OLEJEK LAWNENDOWY /Lavandula Angustifolia Oil/
Naturalny olejek uzyskiwany z świeżych główek kwiatów lawendy lekarskiej. Posiada zdolność przywracania równowagi wszystkim układom organizmu. Przyspiesza gojenie się ran, podrażnień skóry i oparzeń, także tych słonecznych. Ma właściwości uspokajające, przeciwdepresyjne, zmniejsza bezsenność i napięcie nerwowe. Działa przeciwbólowo przy reumatyzmie, zapaleniu ucha i migrenie. Ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i owadobójcze (odstrasza mole, owady i łagodzi skutki ukąszeń). Zabija bakterie, które powodują infekcję skóry, równocześnie wygładza ją, zmniejsza zmarszczki i obniża nadprodukcję łoju. Wdychanie olejku lawendowego posiada cudowne właściwości relaksujące zarówno ciało jak i umysł. Olejek lawendowy jest uważany jako środek balansujący emocje, podnoszący na duchu, łagodzący depresje oraz balansujący wewnętrzną dysharmonię.
Działanie: Przeciwskurczowe, bakteriobójcze, przeciwzakaźne, przeciwbólowe, antydepresyjne, przeciwreumatyczne, antytoksyczne, antyseptyczne, odtruwające, stymulujące, pomaga w zaburzeniach snu i łagodzi bóle głowy, przyspiesza gojenie oparzeń i ran, działa uspokajająco. 

MORELA POSPOLITA /Armeniaca vulgaris/ 
Drzewo lub krzew o wysokość do 15 metrów należące do rodziny różowatych. Uprawiane jest od ponad 4000 tysięcy lat, a miejscem pochodzenia są Chiny. Aktualnie występuje w wielu krajach jak USA, Argentyna, Chile i cała Europa. Owoce zwane pestkowcem są kulistego kształtu o pomarańczowej skórce z lekkim czerwonym rumieńcem, osiągając masę od 30 do 80 gram. Z nasion pestki otrzymuje się olej wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym.
NATURLANY OLEJ Z PESTEK MORELI /Prunus Armeniaca Kernel Oil/ 
Olej przezroczysty o lekko żółtej barwie otrzymywany jest w procesie zimnego tłoczenia nasion owoców moreli zwyczajnej. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B i E. Doskonale się wchłania utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Jego lekka i delikatna konsystencja nadaje się do każdego rodzaju skóry zwłaszcza suchej, dojrzałej i wrażliwej.

Moja opinia:
Podstawowymi zabiegami z użyciem olejków eterycznych są: masaż, inhalacje, kąpiele i okłady.
Masaż - olejki eteryczne w postaci czystej, nie rozcieńczonej mogą być toksyczne lub mogą wywołać silną reakcję alergiczną, dlatego przed wykonaniem masażu należy olejek eteryczny ( np. olejek eteryczny lawendowy) rozcieńczyć z olejem bazowym ( np. olej z pestek moreli). W ten sposób obniżamy jego stężenie i zmniejszamy konsystencję, przez co uzyskujemy odpowiednią i bezpieczną mieszankę do masażu leczniczego. Do masażu stosuje się zazwyczaj roztwory 3% czyli na trzy krople olejku aromatycznego lawendowego przypada sto kropli oleju bazowego z pestek moreli.
Raczej nie stosuję masaży ale to świetny sposób dla par, które chcą mile spędzić czas a przy okazji zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie ;)

Olej bazowy
Olejek eteryczny

Inhalacje - najpopularniejszą metodą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne, w których świeczka ogrzewa miseczkę z gotowym roztworem. W efekcie w powietrzu ulatnia się zapach olejków eterycznych.
Najbardziej do gustu przypadła mi właśnie ta metoda. Inhalacje z wykorzystaniem kominka i olejku eterycznego sprawiają, że relaksuję się i odprężam, gdyż olejek lawendowy działa uspakajająco i pozytywnie wpływa na bezsenność. Aby zapach nam towarzyszył na dłużej można dodać kilka kropel olejku lawendowego na pościel lub na woreczek zapachowy i zastosować go w garderobie. Zapach tego olejku jest bardzo intensywny, więc należy dobrać odpowiednią ilość kropel do swoich indywidualnych potrzeb.


Kąpiele - Do wanny należy wlać około 10 kropli olejku eterycznego a następnie wymieszać wodę. Kąpiel aromaterapeutyczna daje efekt wtedy gdy trwa około 20min tak, aby olejki zdązyły wniknąć do krwioobiegu i działały na organizm. Można stosować również kąpiele miejscowe rąk lub nóg o mniejszym stężeniu.
Choć wolę prysznic to jednak w momentach gdy czuję się zmęczona, zestresowana, lub obolała - stosuje kąpiele z wykorzystaniem olejku eterycznego lawendowego, gdyż poprawia samopoczucie, przygotowuje do snu, relaksuje a także taka kąpiel pozytywnie wpływa na bóle mięśniowe.
Okłady - można tą metodę stosować w warunkach domowych. Jest to metoda miejscowa, okłady można stosować na zimno lub ciepło w zależności od dolegliwości. W przypadku bólu głowy czy migreny można zastosować kilka kropel olejku lawendowego na mokry okład  wykonany z ręcznika. Natomiast ciepłe okłady z dodatkiem olejku lawendowego dobre są na stłuczenia czy bóle reumatyczne.
W przypadku okładów u mnie dominują okłady zimne, które zmniejszają bóle migrenowe. Niestety migrena to mój częsty objaw, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Przy bardzo silnych bólach muszę użyć silnych leków przeciwbólowych, jednak gdy ból jest mniejszy staram się unikać nadmiaru chemii i dlatego stosuję zimne okłady z dodatkiem olejku lawendowego, który naprawdę działa relaksująco i zmniejsza bóle migrenowe.

Wracając do Oleju z Pestek Moreli, można go także zastosować nie tylko jako baza do rozcieńczenia olejku eterycznego, ale także jako dodatek do balsamów, kremów czy maseczek.
Ja zastosowałam go do maseczki firmy Legenko, po to aby uzyskać odpowiednią konsystencję i właściwości papki. Olej ten dobrze się wchłania i odpowiednio nawilża skórę, jest odpowiedni do mojej suchej cery. Cechą tego produktu jest to, iż jest bezzapachowy i w 100% naturalny.


Olejek Lawendowy oraz Olej z Pestek Moreli to produkty, które nawzajem uzupełniają się ale można stosować je również osobno. Myślę, że warto mieć w domu podobną kompozycję ulubionych zapachów, po to aby w wolnej chwili uciec od rzeczywistości i zrelaksować się jak również zastosować w przypadku różnych schorzeń zdrowotnych.
Wystarczy zapoznać się z ofertą internetową sklepu ETJA aby dowiedzieć się w jakich przypadkach zastosować dane olejki i oleje.
Etja do polubienia także na Facebook-u.


8 komentarzy:

  1. świetne są te olejki,ja mam arganowy i stosuję do twarzy zamiast kremu.Efekt jest świetny!

    OdpowiedzUsuń
  2. mam też olejek z pestek, stosuje go do masażu, znaczy się mąż stosuje masując mi plecy :-D

    OdpowiedzUsuń
  3. Ula ale masz ładny kominek, mój już trochę wysłużony ;) Uwielbiam lawendę ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zamierzam kupić inhalator i z pewnością wykorzystam olejek lawendowy do przeprowadzenia domowych zabiegów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam wszelkie pachnidełka, ale moja kolekcja jest bardziej domowa niż ciałkowa...

    OdpowiedzUsuń
  6. Dla mnie najbardziej interesująca jest lawenda!

    OdpowiedzUsuń